Shandong Huaang Engineering Equipment Co.,Ltd is one of the most professional manufacturers and suppliers of automatic telescopic concrete laser leveling machine in China. Welcome to buy discount products made in China here and get quotation from our factory. Good service and reasonable price are available.
Automatic Telescopic Concrete Laser Leveling Machine
HWOAN200-4L

Automatic Telescopic Concrete Laser Leveling Machine Used high accuracy laser device, close loop control technology and precision integrated hydraulic system, and microcomputer automatic control.
Screed assembly is hydraulic controlled. Integrated with laser system and computer control system, the machine will self-level and finish the screeding work with high efficiency.
The automatic Telescopic Concrete Laser Leveling Machine transmitter which measures the elevation is independent located, so there is no worry about the accumulative error.Compared with the traditional way, the construction joints will be greatly reduced, so the maintenance cost and slab use will be down greatly.
The flat and dual slope can be fully automatic controlled by the transmitter.
Hot Tags: automatic telescopic concrete laser leveling machine, China automatic telescopic concrete laser leveling machine manufacturers, factory, Brandnew Concrete Shake Topping Spreader, Choice Concrete Shake Topping Spreader, dry concrete shake topping spreader, Heavy Duty Concrete Shake Topping Spreader, Industrial Concrete Shake Topping Spreader, Qualified Concrete Shake Topping Spreader
Product Specifications
|
Engine model |
Yanmar 4TNV98T |
|
Type |
Diesel engine, 4-stroke water cooling, four-cylinder |
|
Power |
63.9kw/86hp |
|
Fuel capacity |
110L |
|
Fuel consumption |
6L/h |
| Drive | Hydraulic 4WD |
| Steering mode | Front wheel, four-wheel, crab type |
| Wheel | Anti-skid solid tire |
| Outrigger | Self-leveling of four legs |
| Travel speed | 0-6km/h |
| Working speed | 20m/min |
| Seat position | Central type |
| Texture of material | magnesium alloy |
| Leveling width | 4070mm |
| Paving method | Dragon-twisting paving |
| Jilong power | Hydraulic motor |
| Exciting force | 3000N |
| Vibration frequency | 60Hz |
| Swing angle | ±45° |
| Leveling control of leveling head | Proportional control |
| Flathead height | 500mm |
| control accuracy | ±1.5mm |
| Length | 6000mm |
| Control mode | Handle control, stepless speed change |
| Transport dimensions | 9000x2250x2980mm |
| Weight | 8600kg |
Advantage:
The automatic Telescopic Concrete Laser Leveling Machine is used for concrete construction in large area, such as workshop,supermarket,warehouse,airport,square and so on,can meet the construction requirement of high flatness and levelness for large area.

WORKSHOP




FAQ
| 1. who are we? |
We are based in Shandong, China, start from 2017,sell to Southeast Asia(30.00%),Eastern Europe(20.00%)
,Mid East(20.00%),North America(15.00%),Africa(15.00%). There are total about 11-50 people in our office.
| 2. How can we guarantee quality? |
| Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment; |
| 03. How should we do if parts are broken? |
| We advise customers to purchase some conventional accessories based on their country and environment. If other parts broken, we will send to you by International Express with the next order. |
| 04. Is there any guarantee for your products? |
| Most of our products have one year guarantee. |
| 05. Can we put our trademark on the machine? And customize the product according to our requirements? |
| yes, sir, of course. |














