Shandong Huaang Engineering Equipment Co.,Ltd is one of the most professional manufacturers and suppliers of china laser screed floor machine manufacturers in China. Welcome to buy discount products made in China here and get quotation from our factory. Good service and reasonable price are available.
China laser screed floor machine manufacturers

Products Show

Base Specifications
| Texture of material | magnesium alloy |
| Leveling width | 2780mm |
| Paving method | Dragon-twisting paving |
| Jilong power | Hydraulic motor |
| Exciting force | 3000N |
| Vibration frequency | 60Hz |
| Swing angle | ±45° |
| Leveling control of leveling head | Proportional control |
| Flathead height | 300mm |
| control accuracy | ±1.5mm |
|
Fuel consumption |
4L/h |
Product Details
LASER SYSTEM
TRIMBLE LASER SYSTEM
AUTOMATIC ELEVATION
ERROR REDUCTION

HYDRAULIC SYSTEM
VEHICLE HYDRAULICS
DUAL PUMP SYSTEM
FASTER RESPONSE

Construction Site




Our company
HWAON

Shandong HWAON Engineering Equipment Co., Ltd. was established in 2017, the company is mainly engaged in a series of products such as concrete laser leveling machine, road machinery, construction machinery, agricultural machinery, etc., and is a High-Tech enterprise integrating R&D, production, sales, after-sales and service.Exported to 80+ countries; fast after-sales and spare parts support across Europe, America, Southeast Asia.
WORKSHOP




Certificate








Exhibition








Customer Reviews

Packing&Deliver

FAQ
Q: Where your products have been exported before?
A: Our products have been sold to Europe, Southeast Asia, Africa, Latin America, middle East, North America, and so on.
Q: who are we?
A: We are based in Shandong, China, start from 2017,sell to Southeast Asia(30.00%),Eastern Europe(20.00%),Mid East(20.00%),North America(15.00%),Africa(15.00%). There are total about 11-50 people in our office.
Q: what can you buy from us?
A: Concrete Laser Guided Screed Machine, Telescopic Boom Laser Screed Machine, Full Set Hydraulic Laser Screed Machine, Ride-on Trowel Machine for Polishing, Concrete Cutting Machine
Q: What about the delivery time?
A: 7-10 days after receiving the balance payment.
Q: What about after-sale service?
A: 12 months warranty for all kinds of products.
Q: How to choose between 2-wheel & 4-wheel models? Minimum working area?
A: ≤2,000m': Dual-Wheel Laser Screed; >2,000m: 4-Wheel Laser Screed
Q: Does the equlpment meet EU/US certifications? Is It with Euro5 or EPA engine?
A: CE, FCC, ISO 9001/14001 certified and Euro 5/EPA standard engine.
Q: Do you provide operator tralning? In which languages?
A: We provide instructional video and guidance manual, so far in Chinese/English and later willin more languages.
Hot Tags: china laser screed floor machine manufacturers, China china laser screed floor machine manufacturers manufacturers, factory
















